Potápěčský spolek Pelhřimov

Potápěčská lokalita Lom Horní Cerekev se nachází na Vysočině v těsné blízkosti města Horní Cerekev. Do roku 2003 zde bylo potápění zakázáno, nyní je potápění povoleno pouze se svolením Potápěčského spolku Pelhřimov. V lokalitě zatopeného kamenolomu je postupně vytvářena infrastruktura, která je nezbytná pro rekreační využití tohoto lomu pro potápění.

            

K nejvýznamnějším dosud vybudovaným objektům patří dřevěné schody, které usnadňují přístup k vodě. Jejich schodnice jsou 16 metrů dlouhé a mají celkem 42 schodů. Tvoří nepřehlédnutelou součást potápěčské základny a i po roce intenzívního používání potápěči i ostatními návštěvníky lomu jsou v perfektním stavu. Bez těchto schodů je přístup k vodě z této strany lomu velice komplikovaný.

Dalším důležitým prvkem je přístupové plato. Nachází se nedaleko schodů těsně nad hladinou jezera a umožňuje pohodlný vstup do vody i výstup z ní. Pozinkované schody posloužily již mnoha potápěčům po jejich ponorech.

            

V nepřítomnosti potápěčů rádi využívají plato koupající se návštěvníci lomu.

Na pronajatém pozemku je vybudována chata. Je určena jako zázemí pro členy spolku, kteří zde vykonávají dozor za účelem dohledu nad regulovaným potápěním. Prostor okolo chaty je upraven a slouží potápěčům k zaparkování automobilů.

            

Potápěčský spolek Pelhřimov není uzavřen pro další rozšiřování, v současné době sdružuje 19 členů.